Silikozis nedir yöntemleri neler

Silikozis hastalığı nedir?

Posted by

Ölümcül hastalıkların başında ilk sırada yer alan Silikozis hastalığı tedavisi mümkün olmayan ve ölümcül sonuçlar ortaya çıkaran en tehlikeli meslek hastalıkları arasında ilk sırada yer almaktadır. Kesme,delme,taşlama işlemlerinde ortaya çıkan tozların solunması ile beraber hastalık hızlı bir şekilde gelişir. Silikozis hastalığının nedenleri, belirtileri ve tedavi yöntemleri konusunda yazımızın devamında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

SİLİKOZİS NEDİR ?

Silikosiz hastalığı son yıllarda ülkemizde yaygın bir şekilde artış gösteren ve ölümlere neden olan tehlikeli bir hastalık türüdür.Kum,Kaya ve quartz’ta bulunan oldukça yaygın kristal benzeri minerallerdir.İçerisinde yer alan materyaller, işlemlerin ardından soluma yolu ile kişinin sağlığını tehlikeye atar.Kişinin mağruz kaldığı süre ve bulunduğu ortam bunun evrelerinin hızlı bir şekilde ilerlemesine ve ölümlere neden olur. Tozlar akciğerlerde büyük hasara neden olarak, hastalığın ilerlemesine neden olur.

Oldukça sinsi bir hastalık türü olduğundan, son evreye kadar fazla bir belirti ortaya koymaz. 15 – 20 boyunca bu zararlı tozlar herhangi bir belirti vermeden hastalığın ilerlemesine neden olabilir. Solunum yollarının tamamen iflas etmesi ile kişinin yaşam kalitesini olumsuz derecede etkiler. Solunum yolu hastalıklarının en tehlikesi olan Silikozis hastalığının nasıl oluştuğu ve korunma yolları hakkında merak ettiğiniz tüm ayrıntıları alt kısımda bulabilirsiniz.

SİLİKOZİS HASTALIĞI NASIL OLUŞUR ?

Ağır materyallerin etkisi altında kalanlarda ortaya çıkan 3 sınıf tip bulunmaktadır.

 • Akut : Yüksek derecede bu maddelerin etki gösterdiği kişilerde hafta veya ay içerisinde kendini belli etmeye başlar.
 • Hızlandırılmış : Yaklaşık olarak 5 – 10 yıl boyunca herhangi bir belirti vermeden akciğerlerin tamamen iflas etmesine neden olur.
 • Kronik : Düşük seviyelerde 10 yıl içerisinde ortaya çıkan bir problemdir.

Ülkemizde yaygın bir şekilde kot taşlama modelleri mağazalarda sıklıkla tercih edilen ürünler arasında gösterilmektedir. Merdiven altı olarak tabir edilen alanlarda daha fazla silika tozunun solunması ile meydana gelen bu hastalık ilerleyen yıllarda, belirtileri ile kendini belli eder. 50 ve 60 yaşlarından sonra daha sık bir şekilde rastlanan Silikozis hastalığının, kesin tedavisi halen günümüzde bulunamamıştır. Akciğerlerin zarar görmesi ile ; akciğer kanseri, verem ve kalp yetmezliği gibi sorunlarında ortaya çıkması kaçınılmazdır.

SİLİKOZİS HASTALIĞI KİMLERDE GÖRÜLÜR ?

Fabrikada, madende ve duvar işleri ile uğraşanlar silikozis için en büyük risk altındadır, çünkü işlerinde silika ile uğraşırlar. Aşağıdaki sektörlerde çalışan insanlar en büyük riski altındadır:

 • Asfalt imalatı
 • Beton üretimi
 • Kaya ve Beton delme işlemleri
 • Cam imalatı
 • Yıkım işleri
 • Maden, Taşocağı
 • Taşlama ve kumlama

Havalandırmanın yeterli olmadığı yerlerde solunum yolu ile daha fazla mağruz kalan kişilerde 10 – 20 yıl arasında bu hastalık ortaya çıkabilir. Ülkemizde taşlama işlerinde çalışanların yaklaşık olarak 9 – 12 saat çalışmalarından kaynaklı problemler daha hızlı ortaya çıkar.

SİLİKOZİS HASTALIĞINDAN KORUNMA ?

Solunum maskeleri kullanılması, ortamın sık bir şekilde havalandırılması gerekir. Ülkemizde ağır işlerde çalışanların iş sağlığı ve güvenliğinden sorumlu olan firmaların bu malzemeleri ve şartları yerine getirmeleri zorunludur. Sigortasız bilmediğiniz yerlerde halen bu malzemeler olmadan çalışmaya devam ediyorsanız, kendi kaderinizi çoktan çizmişiniz demektedir.

SİLİKOZİS HASTALIĞININ BELİRTİLERİ NELERDİR ?

Hızlı bir şekilde ilerleyen hastalık zaman içerisinde daha kötü durumlarda olmanıza neden olacaktır.

 • Göğüs Ağrısı
 • Ateş
 • Gece terlemeleri
 • Kilo Kaybı
 • Solunum Yetmezliği (Nefes Darlığı)
 • Halsizlik ve uykusuzluk
 • Kuru öksürük

SİLİKOSİZ HASTALIĞI NASIL TEDAVİ EDİLİR ?

Tıp dalında kesin bir tedavisi yoktur. Semptomları azaltmaya yönelik ilaçlar kullanılabilir. Öksürük ilacı öksürük semptomlarına yardımcı olabilir ve antibiyotikler solunum yolu enfeksiyonlarının tedavisinde yardımcı olabilir. Solunum yolları açmak için inhaler ilaçlar kullanılabilir. Bazı hastalar kanındaki oksijen miktarını artırmak için oksijen maskeleri takarlar. Bu hastalığa yakalananların sigara ve benzeri tütün ürünlerinden uzak durmaları gerekir. Silikozis hastalığı bulunanlar bundan sonraki yaşamına dikkat etmeli ve doktor kontrolü altında olmalıdır. Ciddi Silikosiz hastalığı olanların akciğer nakli olması gerekebilir, Ülkemizde akciğer naklinde oldukça iyi başarılar elde etmiş Ankara Yüksek İhtisas Hastanesi tercih edilebilir.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir