mide mikrobu nasıl geçer yöntemleri nelerdir

Mide Mikrobu Nedir ? Nasıl Geçer

Posted by

Mide mikrobu ya da helikobakter pilori, mide yüzeyinde kronik iltihaplanmaya ya da ülsere sebep olabilen bir bakteri türüdür. Mikrop mide duvarına tutunur ve bölgede inflamasyon (iltihap) oluşmasına sebep olur. Spiral bir yapıya sahip olan bu bakteri mide ülserinin oluşmasından %70, bağırsak ülserinin oluşmasından ise %90 oranında sorumludur. Ülser hastalığının en temel sebebi olmasının yanı sıra bazı mide kanseri çeşitlerinin oluşmasına da sebep olur. Araştırmalarda mide mikrobu taşıyan hastalarda mide kanseri olma riskinin 4 katı daha fazla olduğu gözlemlenmiştir.

mide ağrıları nasıl geçer

Mide Mikrobu Belirtileri ve Tanısı

Mide mikrobu taşıyan çoğu hastada belirti görülmez. Bazen hastalık kendini mide ağrısı ve ülser gibi belirtilerle gösterir. Bunun dışında görülen belirtiler iştah kaybı, tüketilen yemek miktarı az olmasına rağmen oluşan aşırı doygunluk hissi, şişlik hissi, mide bulantısı, kan değerlerinin düşmesi ve mütemadiyen yorgunluk hissetme hali de belirtiler arasında sayılabilir. Mide mikrobu insandan insana geçebilir ancak insana nereden geçtiği konusunda bir bilgi yoktur. Bununla birlikte temiz yıkanmayan sebze ve meyveleri tüketmek, ortak kullanılan özel eşyaların hijyenik olmaması gibi durumlar kişinin mikrop kapmasına sebep olabilir.

Tanı konması için kan testi yapılmasının dışında, antijen testi ve üre- nefes testi uygulanması gerekir. Ayrıca biyopsi işlemi ile mideden parça alınarak incelenmesi gerekir. Son olarak endoskopi uygulaması ile mide kamera yoluyla incelenir. Biyopsi olmaması durumunda endoskopi yoluyla da mideden parça alınıp incelenebilir.

Mide Mikrobu Tedavisi

Hastalığın tedavisi için mide asidini bastıracak bir ilacın yanı sıra en az 2 çeşit daha antibiyotik önerilir. Mikrobun bünyeden atılması oldukça güçtür bu yüzden yoğun bir tedavi gerektirir. Kullanılan ilaçlar doktorun önerdiği süreçte ve dozda kullanılırsa tedavi şansı yüksektir. İlaçların en az 10 gün boyunca kullanılması gerekir. Ancak bu durum bazı yan etkilere de sebep olabilir. Bu yan etkiler arasında ağızda demir tadı oluşması, ishal ve bağırsak kramplarıdır.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir